Čeští orientáři vezou z mistrovství Evropy 7 titulů
Po roční odmlce, způsobené pandemií coronaviru, se česká reprezentace orientačního potápění vydala na Mistrovství Evropy do Estonska. Na závodníky čekalo nevlídné počasí plné deště, chladna a prudkého větru. Naštěstí s podobnými podmínkami závodníci počítali, a tak měli dostatek kvalitního oblečení.
Vodní plocha ve Viljandi je charakteristická nevyzpytatelným prouděním vody a nízkou viditelností. Ale náš tým se s těmito nástrahami vypořádal vskutku výtečně! Hned v první disciplíně MONK, která se plave ve dvojicích, jsme otevřeli medailové konto a to dokonce dvojnásobně. Muži ve složení Jakub Němeček a Ondřej Kašpar podlehli pouze maďarské dvojici a získali další společnou medaili. Ženy, za které plavaly Zuzana Dvořáková a Kristýna Janoušková, své soupeřky doslova rozdrtily a získaly titul mistryň Evropy! V juniorech se smíšené dvojici Lucii Kopecké a Matěji Novotnému tolik nedařilo a závod nedokončili, když nenašli třetí kontrolní bod.
V následující disciplíně Hvězdě jsme opět ukázali, že patříme ke světové špičce, když v mužích získal třetí místo Martin Šmejkal, který tak odstartoval svůj neúspěšnější šampionát. Další z mužů Jakub Němeček do závěrečné tyče také bojoval o medaili, ale nakonec skončil na sedmém místě. Jakub Valníček doplatil na špatné podmínky a doplaval jedenáctý. V juniorech si svou první medaili vyplaval Matěj Novotný, kdy nad jeho síly byl jen favorit Tamás Szász z Maďarska. Těsně pod stupni vítězů skončil Tomáš Pilný, startující trojici doplnil na desátém místě Šimon Machát.
Ve stejné disciplíně odpoledne startovaly i ženy a juniorky. Dominika Benešová na svém prvním seniorském šampionátu bojovala do závěrečných metrů o medaili, bohužel na ni nakonec zbyla nepopulární bramborová. Svou extratřídu opět předvedla Zuzka Dvořáková, která zaplavala perfektní závod a všem soupeřkám ukázala ploutev a bezpečně zvítězila. V juniorské kategorii se podařilo získat bronzovou medaili Lucce Kopecké. Naše další medailová adeptka Barbora Svobodová bohužel udělala chybu proříznutím vodní hladiny částí ploutve a slibně rozjetý závod pro ni skončil na třetí tyči. Na jedenáctém místě skončila Štěpánka Kolářová, která na tomto šampionátu především sbírala cenné zkušenosti v těžkých podmínkách.Podle programu nás ve čtvrtek čekala disciplína Tyče a tentokrát dopoledne startovaly ženy a juniorky. A dál pokračovala Zuzky Dvořákové zlatá série, kdy si poradila jak s nebezpečnými soupeřkami, tak hlavně s měnícími se podmínkami ve vodě. Domča Benešová skončila na osmém místě a Kristýna Janoušková na místě čtrnáctém. V juniorkách se stříbrné medaile dočkala Barča Svobodová, když porazila všechny soupeřky kromě ukrajinské závodnice Zubko. Lucka Kopecká nenašla třetí tyč a skončila patnáctá.
V mužské kategorii zaplaval další výborný závod Martin Šmejkal a přidal do své sbírky druhou medaili v druhém startu, tentokrát stříbrnou za vítězem Peterem Balaszem. Kubové Němeček a Valníček se seřadili na osmém a devátém místě. Juniorům se závod moc nepovedl a nejlépe skončil Šimon Machát na osmém místě, Tomáš Pilný doplaval třináctý a Matěj Novotný čtrnáctý.
Po dvou propršených dnech se počasí trochu polepšilo a na disciplínu M kurz už byla jen zima a občasné přeháňky. Martin Šmejkal, který obhajoval zlato z posledního šampionátu, předvedl perfektní závod a nejrychlejším časem dne a nulovou odchylkou v cílovém pásmu svůj, dva roky starý, titul obhájil! Za sebou nechal Petera Balasze a na třetím místě nakonec klasifikovaného Jakuba Němečka. O tento bronz jsme museli zabojovat protestem, který opravil chybu rozhodčích v cílovém pásmu. O skvělý výsledek se postaral také Matěj Novotný, který závod v juniorské kategorii opanoval. A také si užil atmosféru, kdy závodníkovi na vyhlášení hraje česká hymna. Nejrychlejšího juniorského času dosáhl Tomáš Pilný, ale šestimetrová odchylka v cíli stačila jen na páté místo. Matyáši Kubíčkovi se bohužel nepodařilo objet otočné boje a skončil na děleném dvanáctém místě.
Zuzka Dvořáková v disciplíně M kurz přerušila svou zlatou sérii a tentokrát brala „pouze“ bronz. Měla sice nejrychlejší čas v cíli, ale odchylka šest metrů ji odsunula na třetí pozici. Kristýna Janoušková se po problémech na druhém otočném bodu dostala do cíle na osmém místě. Nejrychlejšího času ve své kategorii dosáhla také Barča Svobodová, avšak čtyři metry v cíli posunuly Barču níž ve výsledkové listině. Naštěstí ne o mnoho, a tak Barča brala druhé místo za vítěznou domácí závodnicí.
Poslední individuální závod, Paralel, se našim barvám, jako jediný, nevyvedl ani v jedné kategorii. Junioři nepostoupili ani jeden z kvalifikace. Lucka Kopecká v juniorkách postoupila, ale vypadla hned v prvním kole vyřazovací části. Stejně tak senioři, kteří úspěšně zvládli kvalifikaci, neprošli dál do bojů o medaile.
Poslední disciplínou bylo tradičně týmové sjíždění. V něm jsme si spravili chuť po nepovedeném paralelu. Nejprve svou soutěž ovládly ženy ve složení Zuzana Dvořáková, Barbora Svobodová, Dominika Benešová a Kristýna Janoušková. Po ženách předvedli skvělý závod i muži Jakub Němeček, Ondřej Kašpar, Martin Šmejkal a Jakub Valníček a nejrychlejším časem dne zvítězili před týmy Maďarska a Německa.
Pro Ondru Kašpara znamenala zlatá medaile ze sjíždění nejlepší možnou tečku za jeho dlouhou a úspěšnou reprezentační kariérou.“Ondra je jeden z nejúspěšnějších závodníků naší historie, jeho sbírka čtrnácti medailí ze seniorských šampionátů a dvou z juniorského, mluví za vše. Dlouhých 14 let jsme spolu plavali v jednom týmu a přijde mi, že to uteklo hrozně rychle.“ pronesl jeho parťák a reprezentační trenér Jakub Němeček.